Aký je rozdiel medzi osteopéniou a osteoporózou? Sú to choroby, ktoré sa týkajú našich kostí.
Osteopénia je stav, keď sú kosti slabšie ako obvykle. Je to akýsi varovný signál, že sa nám kosti stenčujú a oslabujú.
Osteoporóza je pokročilým štádiom poškodenia kostí. Kosti sú náchylné na zlomeniny, ktoré sa môžu stať nielen pri úraze, ale aj pri bežných denných činnostiach.

Obidva stavy sú spojené s postupnou stratou minerálnych látok (vápnik, fosfor, horčík) a bielkovín z kostí. To môže nastať, pokiaľ nemáme dostatok živín, nie sme dostatočne fyzicky aktívni alebo dlhodobo zaťažujeme telo kyselinotvornými potravinami. Diagnóza oboch stavov sa stanovuje pomocou denzitometrie (röntgenové vyšetrenie s nízkou dávkou žiarenia), krvných testov a samozrejme starostlivého vyšetrenia pacienta.
Osteopénia je väčšinou vratný (reverzibilný) stav. To znamená, že je možné ju zastaviť a zvýšiť pevnosť kostí. Pomáha tomu konzumácia potravín bohatých na vápnik a vitamín D, fyzická aktivita (chôdza, beh, tanec, plávanie, cvičenie so záťažou), vylúčenie fajčenia a nadmerného pitia alkoholu, pobyt na slnku a samozrejme spolupráca s lekárom pri liečbe.
Oproti tomu osteoporóza sa už zvrátiť nedá. Vhodnou liečbou a opatreniami je ale možné ju zastaviť a minimalizovať riziko zlomenín.