MEVALIA PKU GMPower

ROZDIEL MEDZI BIELKOVINAMI A AMINOKYSELINAMI

 

Bielkoviny patria k základným stavebným kameňom každého živého organizmu a majú veľké množstvo nenahraditeľných funkcií. Sú neoddeliteľnou súčasťou napr. svalov, krvných buniek, kože, vlasov, hormónov, enzýmov a protilátok, ktoré nás chránia pred infekciou. Bez bielkovín nemôžeme rásť a naše telo nemôže správne fungovať.

Pacienti s PKU (fenylketonúriou) a HPA (hyperfenylalaninémiou) prijímajú prísnu nízkobielkovinovú diétu, a preto sú bielkoviny nahradzované voľnými aminokyselinami (= základnými zložkami bielkoviny) bez fenylalanínu (Phe). Donedávna bola väčšina PKU prípravkov pripravovaná zo 100 % len voľnými syntetickými aminokyselinami a tým umožnila pacientom s PKU žiť plnohodnotný život. Hoci ide o úžasný vedecký poznatok, ľudské telo je primárne uspôsobené k procesu trávenia bielkovín, a nie voľných aminokyselín.

Aminokyseliny si môžeme predstaviť ako voľné koráliky. Kým bielkoviny ako šnúru korálkového náramku alebo náhrdelníka. Vďaka tomu sa bielkoviny vstrebávajú dlhšie, pretože najprv je potrebné, aby enzýmy rozložili bielkoviny na menšie časti. Tento zdĺhavý proces však pomáha telu vstrebať všetky živiny (vitamíny, minerály a ďalšie), ktoré telo potrebuje.
 

bilkoviny_minokyseliny

ČO SÚ GLYKOMAKROPEPTIDY (GMP)?

GMP (glykomakropeptidy) prirodzene sa vyskytujúce bielkoviny bez fenylalanínu. Nedávne štúdie1 ukázali, že GMP sú ďalšou plnohodnotnou možnosťou starostlivosti o pacientov s PKU. Predlžujú pocit sýtosti v porovnaní s aminokyselinami a umožňujú lepšie dodržiavanie diéty, najmä dospievajúcich alebo dospelých.
GMP vznikajú pri procese výroby syra zo srvátky. GMP sú jedinou, prirodzene sa vyskytujúcou bielkovinou, ktorá neobsahuje fenylalanín vo svojej čistej forme. SÚ TEDA IDEÁLNE PRE PKU DIÉTU.

vyroba_syra

GMP neobsahujú všetky esenciálne (nevyhnutné) aminokyseliny, a preto musia byť doplnené (napr. arginín, histidín, leucín, tryptofán a tyrozín). Čisté GMP sú na začiatku výroby úplne bez fenylalanínu (Phe), ale počas procesu výroby syra sa malé množstvo Phe na GMP naviaže.


Preto prípravok MEVALIA PKU GMPower, rovnako aké iné prípravky na báze GMP, obsahuje malé množstvo Phe.

PRODUKT VYVINUTÝ NA BÁZE GLYKOMAKROPEPTIDOV (GMP)

gmpower_vanilka_pina
  • Jeden z najpokročilejších prípravkov pre každodenný život pacientov s PKU a HPA hradený od 11 rokov.
  • Možno kombinovať s klasickými aminokyselinovými prípravkami. 
  • Obsahuje DHA a EPA (omega 3 mastné kyseliny).
  • Obsahuje vlákninu.

ODPORÚČANÉ RIEDENIE

REDENI

ČO PRINÁŠA GMPOWER V PKU DIÉTE?

benefity_gmp_sk

LEPŠIA CHUŤ, TEDA UĽAHČENIE DODRŽIAVANIA DIÉTY

Pacienti s PKU a HPA hodnotia GMP ako diétu bez horko-kyslej, kovovej chuti, na rozdiel od aminokyselinových prípravkov. PKU pacienti zaradení do štúdie z roku 20092 hodnotilo z 91 % GMP ako chuťovo vynikajúce. 

DLHŠÍ POCIT NASÝTENIA PO JEDLE

GMP sa ako prirodzená bielkovina vstrebávajú z tráviaceho traktu dlhšie ako zmes aminokyselín a zároveň ovplyvňujú hladinu hormónu zodpovedného za pocit hladu.
Výsledkom je pomalší/neskorší pocit hladu než pri klasických zmesiach voľných aminokyselín.3,4,5

STABILNEJŠIE HLADINY Phe

Vďaka tomu, že MEVALIA PKU GMPower je prirodzená bielkovina s dlhším vstrebávaním, zaisťuje i stabilnejšiu hladinu Phe v krvi počas dňa. Hladina Phe teda nekolíše natoľko, ako pri klasických aminokyselinových prípravkoch.6

VLÁKNINA

PKU GMPower obsahuje navyše vlákninu, teda látky podporujúce rast priateľských baktérií v črevách s pozitívnym vplyvom na žiadúcu viskozitu tráveniny. Tým znižujú pravdepodobnosť osídlenie čreva parazitmi a zvyšujú pocit plnosti.5

DHA a EPA (omega 3 mastné kyseliny)

MEVALIA PKU GMPower tiež obsahuje DHA a EPA, ktoré prispievajú k normálnemu vývoju a činnosti mozgu. Tiež napomáhajú uchovať zdravý zrak a majú pozitívny vplyv na zdravie srdca.7

POZOR - vzhľadom na to, že PKU diéta nezaručuje dostatočný príjem DHA a EPA, musia byť pacientom s PKU doplňované!
 

LEPŠIE VYUŽITIE ŽIVÍN

V štúdiách bolo preukázané, že vďaka GMP dochádza k zlepšeniu absorpcie niektorých mikronutrientov, napr. vápnika, ktorý je potrebný na udržanie zdravých kostí a zubov.8
 

SÚ OPODSTATNENÉ OBAVY ZO ZVYŠKOVÉHO Phe V MEVALIA PKU GMPOWER?

MEVALIA PKU GMPower obsahuje súčasne vysoké množstvo LNAA (Large Neutral Amino Acids), ktoré znižujú absorpciu Phe do mozgu a čriev. Vďaka tomu je príjem zvyškového Phe z prípravku MEVALIA PKU GMPower do mozgu/čriev znížený.3,4,5

Zdroj:

1.    Alternative Therapies for PKU. Norma Specola and Ana Chiesa. Journal of Inborn Errors of Metabolism & Screening. 2017, Nutritional management of phenylketonuria. Macleod EL, Ney DM. 2010, Acceptable low phenylalanine foods and beverages can be made with glycomacropeptide from cheese whey for individuals with PKU. Lim K et all. Mol Genet Metab. 2007.
2.    VAN Calcar, S. C., MacLeod, E. L., Gleason, S. T., Etzel, M. R., Clayton, M. K., Wol , J. A, & Ney, D. M. Improved nutritional management of phenylketonuria by using a diet containing glycomacropeptide compared with amino acids. Am J Clin Nutr. 2009; 89; 1068-77.
3.    MacLeod E, Clayton M, van Calcar S, Ney D. Breakfast with glycomacropeptide compared with Amino Acids Suppresses Plasma Ghrelin Levels in Individuals with Phenylketonuria. Molecular Genetics and Metabolism, 2010; 100(4):303-308.
4.    Ney D. M., Stroup B. M, Clayton M. K, Murali S. G., Rice G. M., Rohr F. and Levy H. L. Glycomacropeptide for nutritional management of phenylketonuria: a randomized, controlled, crossover trial. Am J Clin Nutr. 2016; 104:334-45.
5.    Dietary modulation of the human colonic microbiota: updating the concept of prebiotics. Gibson RG et al. Nutr Res Rev. 2004.
6.    The E ect of Glycomacropeptide versus Amino Acids on Phenylalanine and Tyrosine Variability over 24 Hours in Children with PKU: A Randomized Controlled Trial. Anne Daly, Sharon Evans, Satnam Chahal, Saikat Santra, Alex Pinto, Cerys Gingell, Július César Rocha, Francjan van Spronsen, Richard Jackson and Anita Mac Donald. Nutrients 2019, 11, 520.
7.    Pozitívne účinky HDA sú zabezpečené pri dennom príjme 200 mg DHA navyše k odporúčanému dennému príjmu omega-3 mastných kyselín pre dospelých tj. 250 mg omega-3 mastných kyselín (DHA a EPA).
8.    Glycomacropeptide Bioactivity and Health: A Review Highlighting Action Mechanisms and Signaling Pathways. Laura Elena Córdova-Dávalos, Mariela Jiménez and Eva Salinas. Nutrients 2019, 11, 598. 8.